Wartość tego jak leczyć zęby - O stomatologii

szybalski-stomatologia.pl

Dzięki temu uda nam się zachować

Kiedy jest potrzebny nam dentysta? Na ogół kiedy bolą nas zęby. Niestety, ale większość z nas zapomina o tym, że dentystę trzeba odwiedzać systematycznie. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy pokazać się na wizycie w takim

Wartość tego jak leczyć zęby - O stomatologii szybalski-stomatologia.pl
gabinecie, dzięki czemu nasze zęby będą pod stałą kontrolą dobrego lekarza. W dużej mierze tego nie robimy, bo na ogół albo się boimy stomatologa albo po prostu na takie rzeczy nie mamy czasu. Może to dziwnie zabrzmieć, ale w codziennym pędzie ludzie naprawdę mają tyle do załatwienia, że czasem wolą "olać" wizytę u dentysty, byleby tylko móc odpocząć. Czy to jest jakiekolwiek wytłumaczenie? Raczej nie, o czym dopiero możemy się przekonać, kiedy zęby zaczynają nas boleć. A kiedy zęby bolą? Kiedy nam się psują i wdziera się w nie jakaś infekcja. Warto odwiedzać raz na jakiś czas gabinet dentystyczny, chociażby nie wiadomo jakbyśmy byli zmęczeni. Dzięki temu uda nam się zachować zęby w dobrym stanie. W szczególności, że drobne choroby zęby mogą prowadzić do poważniejszych powikłań. Jeżeli nie wierzycie, to zapytajcie swojego lekarza, który na pewno o wszystkim Wam opowie.


Piękny uśmiech

Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.

Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.

Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.

Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.


Czynniki można mnożyć bardzo długo

Nie ma co się oszukiwać - stomatolog nie jest ulubionym lekarzem większości ludzi. I chociaż naprawdę wielu z nas nie lubi w ogóle odwiedzać lekarzy, to jednak dentysta budzi w nas często do tego stopnia negatywne emocje, że spotkania z nim unikamy jak ognia. Z czego może ten fakt wynikać? Prawdopodobnie tkwi w nas przekonanie, że jeśli decydujemy się odwiedzić gabinet dentystyczny, to z całą pewnością czeka nas cała masa bólu. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, istniało duże prawdopodobieństwo, że przy większym zabiegu czeka nas spora dawka cierpienia. Jednak czasy się zmieniają - nauka, technologia i medycyna również. Rozwijają się one w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu dziś dostępne są już na rynku rozwiązania, o których moglibyśmy pomarzyć jeszcze dziesięć lat temu! Dzisiaj wizyta u dentysty może być naprawdę bezbolesna. Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, z jakiego powodu odwiedzamy dentystę, czy jest to znany gabinet w dużym mieście, czy też mały na wsi... Czynniki można mnożyć bardzo długo. Mianownik jest jednak wspólny: jeśli dotychczas unikaliśmy spotkania z dentystą, z powodu niemiłych wspomnień, to decydując się na wizytę dzisiaj, prawdopodobnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Nie warto zatem okładać tej wizyty w nieskończoność, lepiej stawić czoła przeszłym doświadczeniom, nawet jeśli nie były dobre, aby przekonać się, że wiele zmieniło się na lepsze w salonach dentystycznych w ostatnich kilkunastu latach. Nasze zęby nam za to podziękują.


kiedy jesteśmy młodzi nie myślimy o

kiedy jesteśmy młodzi nie myślimy, o tym, że kiedy jak będziemy coraz starsi, to zacznie nam sie psuć zdrowie, jeśli nie zadbamy, o nie w odpowiedni sposób. Kiedy jesteśmy wesołymi pełnymi życia osobami, powinniśmy przede wszystkim zadbać, o swój piękny, zdrowy uśmiech. Z brzydko wyglądającym uzębieniem lub z brakami w nim występującymi, możemy zacząć sie czuć źle. Nasza samoocena zacznie wyraźnie spadać, a to nie jest dobre zarówno dla nas jak i dla naszego organizmu. Dentysta pomoże nam w dbaniu o ich najlepszy możliwy stan oraz podpowie nam jak my sami możemy je pielęgnować, żeby cieszyć się nimi bardzo długie lata. Dobry stomatolog jest w stanie wyleczyć nam juz pierwsze objawy świadczące, o tym, że nasze zęby zaczynają sie psuć, a dzięki temu unikniemy wielu chorób lub niebezpiecznych zmian w naszej jamie ustnej. Gabinet dentystyczny to miejsce z, którym powinniśmy sie zaprzyjaźnić i uczęszczać do niego regularnie. Dentyści w dzisiejszych czasach posiadają nowoczesne urządzenia, które sprawiają, że leczenie przebiega szybko i praktycznie bezboleśnie. Dodatkowa motywacją, może być fakt, że jeśli nie zadbamy odpowiednio, o nasze zęby za młodu, mogą one ulec nawet wypadnięciu. Wprawdzie możemy je wówczas zastąpić modnymi dziś implantami, ale trzeba wziąć pod uwagę, że jest to dosyć drogie rozwiązanie lub co gorsza konieczność posiadania w młodym wieku protezy zębowej sprawiającej problemy z jedzeniem wielu potraw oraz poprawną wymową. Zdrowe zęby to również łatwiejsze nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, co dla osób zaczynających wchodzenie w dorosłość jest szczególnie ważne.


W ten sposób nie występują sytuacje

Coraz częściej gabinety dentystyczne dysponują nowoczesnym wyposażeniem, więc ich pacjenci mogą odwiedzić tylko jeden punkt i nie tracić niepotrzebnie czasu. Można zrealizować różne zabiegi podczas serii wizyt u wybranego specjalisty stomatologa. Naturalnie nie każdy lekarz specjalizuje się we wszystkich działach stomatologii, ale są dentyści z szeroką wiedzą i doświadczeniem - pomogą w wielu różnych sprawach. Jeśli gabinet dentystyczny to samodzielny punkt, wszystko zależy od tego, ile osób zatrudnia i jakie wyposażenie znajduje się wewnątrz. Dentysta pracujący w klinice lub jakiekolwiek innej większej placówce ma do dyspozycji nie tylko własne zaplecze, ale również kolegów - niekiedy o bardzo wąskich specjalizacjach. Pacjent zgłaszający się do dentysty "ogólnego" tak jak do lekarza pierwszego kontaktu odbywa u niego przegląd, a jeśli ów dentysta nie jest w stanie zająć się każdym z aspektów samodzielnie, kieruje pacjenta do oddzielnego specjalisty. W ten sposób nie występują sytuacje leczenia trudnych przypadków bez posiadania odpowiednich umiejętności. Dentyści dzielą się pracą, więc kolejki do gabinetów są mniejsze.


Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy:

Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.